Iguazu

Na hraniciach Brazílie a Argentíny, neďaleko hraníc Paraguaja, leží zrejme najkrajší prírodný výtvor Južnej Ameriky. Práve tu padá rieka Iguazu do hĺbky až 80tich metrov a svojou šírkou 2700 metrov tvorí najrozsiahlejší systém vodopádov na svete.

Systém vodopádov je tvorený asi 270timi vodopádmi, z ktorých najväčší nesie názov Diablovo hrdlo. Hukot vody padajúcej do rokliny je údajne počuť až do vzdialenosti 25 kilometrov od vodopádov. Kvapôčky vody vytvárajú v rokline jemný opar a v kombinácii so slnečným svitom vzniká nádherná súhra farieb dúhy.

V období dažďov vodopádmi za sekundu pretečie až 6500 m3 vody, zatiaľ čo v období sucha je to len niečo okolo 300 m3. Dokonca v roku 1978 bolo obdobie sucha také suché, že vodopády skoro na mesiac úplne vyschli.

Overený e-shop Plutvy.sk vám rýchlo dodá potápačské okuliare, plutvy, šnorchle i celé potápačské sety a šnorchlovacie sety. Kvalifikovaný a skúsený personál vám veľmi rád poradí s výberom.

Hranica Brazílie a Argentíny pretína vodopády na dve časti. Tú Brazílsku tvorí len 20% vodopádov, zatiaľ čo Argentíne patrí zvyšných 80. No na oboch stranách vodopádov boli vytvorené národné parky Iguazu, chrániace prírodné krásy týchto vodopádov a priľahlých dažďových pralesov. Oba tieto parky, rovnako ako aj celé vodopády, sú na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Turisti majú možnosť vidieť vodopády Iguazu fakt zblízka, pretože vďaka prekvitajúcemu turizmu tu boli vybudované rôzne observatóriá a chodníky priamo pod vodopádmi. A ak využijete možnosť výletu loďou, môžete z Argentínskej strany vstúpiť priamo do Diablovho hrdla.

Na prvej priečke najväčších vodopádov sveta sa neohrozene držia Viktoriine vodopády, kvôli nesúvislosti vodopádov Iguazu. Najväčší vodopád sveta sa teda nachádza v južnej Afrike, medzi Zambiou a Zimbabwe, a je široký niečo vyše 1600m a vysoký 100m.

Vdopády Iguazu