Turistické informácie

Väčšina občanov EÚ nepotrebuje víza na návštevu Paraguaja. Naopak občania USA, Kanady a Austrálie áno.

Úradným jazykom je španielčina a jazyk Guaraní, ktorý je veľmi používaný medzi domácim obyvateľstvom. Naopak anglicky sa dohovoríte len veľmi ťažko. Domorodci sa často dohovárajú aj jazykom Jopara, ktorý je zmesou Guraní a španielčiny (Jopara znamená zmiešaný). V severnej a východnej časti Paraguaja, je často používaná portugalčina predovšetkým vďaka prisťahovalcom z Brazílie.

Peniaze:
V Paraguaji budete platiť menou Guarani (PYG). Za 1 americký dolár (USD) dostanete v súčasnosti približne 4700 Guarani (PYG). Pred výmenou peňazí sa informujte na internete, prípadne si pozrite kurzový lístok v miestnych novinách.

Bankovky Guarani sú v hodnotách 100,000, 50,000, 10,000, 5000, 1000 a 500, mince  zase v hodnotách 500, 100, 50, 10 a 5 PYG.
Ceny za dopravu a ubytovanie sú v Paraguaji veľmi nízke a Váš rozpočet na deň zriedka presiahne 20 amerických dolárov za dopravu, ubytovanie aj stravu. Hotelová izba v Asuncione by nemala stáť viac ako 10 USD.

Turistom sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť osobným veciam a batožine. Predovšetkým v mestách je zvýšená kriminalita, neslávne známe je mesto Ciudad del Este na hraniciach medzi Argentínou, Paraguajom a Brazíliou.

Zdravie:
V Paraguaji môžete zriedkavo prísť do styku s chorobami ako : malária, tuberkulóza, hepatitída alebo týfus. V záujme vlastného bezpečia sa na uliciach vyhýbajte túlavým psom. Nechoďte bosí, používajte repelenty proti komárom, ktoré prenášajú rôzne choroby, napríklad horúčku Dongue. Na uliciach sa vyhýbajte túlavým psom. Nohy si chráňte a často ošetrujte, známym parazitom je blcha Pique. Najlepším pomocníkom proti nim je peroxid vodíka.

Paraguajčania milujú futbal a veľmi radi s Vami budú o ňom hodiny hovoriť.

Jedlo a pitie:

Miestnymi špecialitami sú napríklad: Palmitos – palmové plody, Chipas – kukuričný chlieb so syrom, Surubi – druh ryby z rieky Paraná, alebo Sopa paraguaya – kukuričná polievka so syrom a cibuľou.

Na pitie určite ochutnajte: Cańa – alkohol z cukrovej trstiny s medom, Mosto – osviežujúca šťava z cukrovej trstiny, alebo Yerba maté – čaj z listov stromu Yerba mate.

Sviatky:
1. marec – Deň hrdinov, 15.mája – Deň vyhlásenia nezávislosti, 12. jún – Chacský mier, 15. august – založenie mesta Asunción, 29. september – bitka o Boquerón, 8. december – nepoškvrnené počatie Panny Márie